Dobre gruzińskie wino Jakie jest najlepsze?
Gruzja od dawna przedstawiana jest jako raj dla miłośników wina. Postawmy sprawę jasno - gruzińskie wino powstało w Gruzji dawno temu. Fakt, że jest ono bardziej popularne w Polsce wynika z tego, że degustatorzy zwracają większą uwagę na smak niż na kraj pochodzenia.
Historia wina w Gruzji
Według różnych szacunków, tradycje uprawy winorośli i produkcji wina na terytorium Gruzji sięgają dziś 7000-9000 lat. Wyprodukowano "tylko" 6 tysięcy kwevri. To, co wydarzyło się po upadku ZSRR, było zagmatwanym i niejasnym rozdziałem. Gruzińskie wina pod sowiecką administracją nie były złe, ale z oczywistych powodów nie były szeroko znane w Europie Zachodniej. Nie były również w stanie przewyższyć popularności mołdawskiego wina w ZSRR. Eksport gruzińskiego wina na Zachód wzrósł po tym, jak Rosja, największy importer do tego czasu, nałożyła embargo w 2006 roku.
Czym charakteryzują się gruzińskie wina?
Wina gruzińskie są wyjątkowe z wielu powodów. Głównym powodem jest unikanie tworzenia ogromnych monokultur. Duża część winnic opiera się na owocach saperavi lub rkatsiteli. Większość eksportowanych win produkowana jest z winogron saperavi.
Wina produkowane w Gruzji nie mają wspólnego mianownika. Czasami mówi się, że mają owocowy smak, ale może to nie być do końca prawda. Mikroklimat, uprawa winorośli lub dojrzewanie mogą mieć na to znaczący wpływ. Winnice produkują zarówno mocne czerwone wina, jak i delikatne Prosecco. Ograniczenie ich do jednej cechy byłoby pomniejszeniem całego obrazu.
Najpopularniejsze gruzińskie wina
Omawiając popularne gruzińskie wina trudno jest wymieniać konkretne winnice. W tym przypadku chodzi raczej o konkretne odmiany winorośli, co poza Gruzją najczęściej się sprawdza. Istnieją dziesiątki, ale tylko garstka odmian produkuje najbardziej znane gruzińskie wino.
- Pirosmani to półsłodkie wino wytwarzane z winogron odmian Tsolikauri (40%) i Tsitska (60%). Ma delikatną słodycz i zrównoważoną kwasowość.
- Tsinandali to połączenie winogron Rkatsiteli i Mtsvane. Jest to wysoko ceniony trunek, do produkcji którego wykorzystywane są wyłącznie owoce z dwóch mikroregionów.
- Tvishi to półsłodkie naturalne wino z Tsolikauri. Te białe wina mogą być przechowywane przez długi czas bez utraty smaku.
- Mtsvani to wytrawne wino produkowane z owoców winogron o tej samej nazwie. Czasami miesza się je z Rkatsiteli, aby nadać im ziemiste nuty i wyższą kwasowość.
- Alaznis Veli to połączenie Rkatsitei i innych winogron, takich jak Tetra, Tsolikauri itp. Jest produkowane na dużą skalę, ale ma cechy wina stołowego.
- Akhasheni to półsłodkie czerwone wino o granatowym kolorze i gamie ciężkich, głębokich nut, od czekolady po smołę. To czerwone wino nie jest łatwe do znalezienia, ale warto go spróbować.
- Khvanchkara to jedno z najpopularniejszych półsłodkich win w Gruzji. Produkowane jest od ponad 100 lat i stało się częścią gruzińskiej kultury.
- Kindzmarauli to czerwone wino z Kachetii produkowane z winogron Saperavi. Jest to mocne wino, idealne dla osób o bardziej wyrafinowanym podniebieniu.
- Mukuzani to wytrawne wino uznawane za klasyczne gruzińskie wino. Pochodzi z Saperavi. Jest wyjątkowe zarówno pod względem koloru, jak i struktury.
Niektóre z gruzińskich win możesz kupić w Biedronce. Sprawdź aktualne promocje: https://blix.pl/produkty/alkohol/wino/biedronka
Poszczególne odmiany wina są zazwyczaj produkowane w jednym regionie. Winogrona Saperavi są sadzone w winnicach produkujących białe wino. Rkatsiteli nie jest często sadzony w tych winnicach. Różnice między odmianami są tylko formalne. Wszystkie mają swoje unikalne cechy. Wiele odmian, zwłaszcza tych mniej popularnych, ma pewne cechy wspólne, jeśli chodzi o smak.
Jakie jest najlepsze gruzińskie wino?
Aby cieszyć się gruzińskim winem, wymagany jest pewien poziom dojrzałości podniebienia. Są one wyjątkowe, ponieważ używają odmian winogron, które nie są powszechne. Wina słodkie nigdy nie są likierami, ale zawsze są nieco słodsze. Wina wytrawne rzadko są w 100% wytrawne, ale zazwyczaj mają przyjemny smak. Które wino jest najlepsze? Jest tyle podniebień i nosów, ile opinii. Nie da się uchwycić całej historii gruzińskiego winiarstwa prostym stwierdzeniem "kupuj wina X". Będziesz musiał rozwinąć swój własny smak z każdym kolejnym winem.