Jakie wino pasuje do sushi?

​​

Jakie wino dobrze komponuje się z sushi?

Sushi ma długą i fascynującą historię, ale istnieje wiele niewiadomych. Jest to jedno z najbardziej kultowych dań i często jest reklamowane jako kuchnia z wyższej półki. Wybór wina jest również bardzo ważny. Zacznijmy od początku.

Fascynująca historia sushi

Do kwestii wina wrócimy za chwilę, ale historia sushi jest tak fascynująca, że nie mogliśmy się powstrzymać przed napisaniem o niej co nieco. Powodem jest to, że sushi nie było pierwotnie daniem gotowym. Fakt, że ryż jest dziś traktowany octem, jest pozostałością po pierwotnym rozwiązaniu. Pierwotne rozwiązanie polegało na przechowywaniu świeżych ryb w naczyniach zawierających sfermentowany ryż. Ryba pozostawała świeża bez konieczności chłodzenia. W VIII wieku był to dobry substytut lodówki, ale nie był tak smaczny jak dzisiejsze sushi.

Później było tak, jakby sama historia chciała zaserwować nam sushi w najlepszej formie. Popularność ryb rosła, gdy buddyzm zniechęcał do spożywania mięsa. Ktoś w Osace zauważył, że ryż nie musi sam fermentować - można go doprawić octem ryżowym, którego było pod dostatkiem. Najbardziej rewolucyjnym pomysłem było zjedzenie całej ryby po wyjęciu jej z pojemnika.

Podejrzewamy, że brakowało mu estetyki i smaku, nie tylko w porównaniu do sushi serwowanego dziś w eleganckich restauracjach, ale także w porównaniu do sushi przygotowywanego w domu. Nie musisz wychodzić z domu, by zjeść dobre sushi. Nadal można zrobić dobre sushi w domu, nawet jeśli klimat nie jest tak sprzyjający.

Jakie wino wybrać do sushi?

Aby doprowadzić tę kwestię do kulinarnego końca, warto jeszcze wybrać dobre białe wino do sushi. Umówmy się, że nie będziemy ograniczać się do trunków japońskich, czy ogólnie azjatyckich, gdyż są one ograniczone ilościowo i nie zawsze dobrze adaptują się do europejskiego podniebienia.

Klasyka: Białe wino do sushi

Aby pozostać w zgodzie z purystami smaku, zaczniemy od propozycji klasycznej i przewidywalnej. Podstawowe warianty sushi przygotowywane są z owoców morza, więc najlepszym wyborem będzie białe wino wytrawne. Jest rześkie i ma mineralną kwasowość. Dobrze komponuje się ze sfermentowanymi octami lub sosami sojowymi.

Delektuj się sushi w jego najczystszej postaci, serwując wytrawne białe wino. Jest to świetna opcja dla tych, którzy przygotowują rolki sushi według prostych przepisów i tylko nieznacznie je modyfikują - na przykład dodając tempurę lub wegańskie sushi.

Uważamy, że warto wybrać napój, który jest choć trochę nietypowy i egzotyczny, choć zdecydowana większość będzie w porządku. Sushi ma swój niepowtarzalny charakter. Ciekawą opcją może być Nau Mai Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii. Nie jest to wino tanie (60-70 zł za butelkę), ale łączy w sobie europejskie winiarstwo z odrobiną egzotyki. Kwaśna nuta agrestu dobrze komponuje się z klasycznym japońskim sushi.

Ciekawą propozycją jest portugalskie Abre a Pestana Branco, przygotowane z odmian praktycznie nieznanych w naszym kraju. To tropikalny smakołyk, który uzupełni bardziej ekstrawaganckie odmiany sushi.

Z twistem, czyli wino musujące do sushi

Jeśli chcesz, aby sushi było czymś więcej niż tylko posiłkiem, podawaj je z winem musującym. Białe wino jest najbardziej nietypowe. Na przykład Casa Gheller Prosecco Treviso Brut Magnum to wino o zrównoważonej kwasowości. Jego surowy charakter podkreśla smak i konstrukcję, zwłaszcza najbardziej znanych rodzajów sushi.

Lekkim szaleństwem byłoby podanie różowego wina musującego - polecamy Night Orient Rose. Wino to podaje się zazwyczaj do deserów lub przystawek. Jednak do sushi, które nie należy do żadnej z tych kategorii, sprawdzi się znakomicie. Jest to bezalkoholowe, złożone wino o wytrawnym, słodkim bukiecie wzbogaconym dymnym posmakiem. Jest więc idealne do sushi przyrządzonego z wędzonych lub ciemniejszych ryb.

Podawanie wina musującego do sushi to odważne posunięcie. Polecamy je bardziej jako dodatek niż główną opcję. Oczywiście istnieje wiele dań, do których bąbelki pasują idealnie. Wasabi najlepiej podawać z winem musującym w umiarkowanie odważny sposób.

Czerwone wino i sushi: odważne i nietypowe połączenie

Niektóre kręgi zapewne zganią cię za podawanie czerwonego wina do sushi, ale zwróć uwagę na koniec. Polecamy je jako kulinarny eksperyment z sushi - które samo w sobie jest eksperymentem - do podania z mięsem lub kaczką. To nowoczesne, rzadko spotykane pomysły, które mają swoich fanów. Delikatne czerwone wino wytrawne można również połączyć z prostym sushi z filetem z tuńczyka w środku.

Z pewnością nie będzie to nudna i przewidywalna propozycja. Jeśli więc serwujemy sushi z czerwonym winem, warto postawić na stole także butelkę białego wytrawnego trunku dla tych, którzy nie chcą zbytnio odbiegać od klasyki. W naszym sklepie dostępne są zarówno wina białe, jak i czarne. W przypadku tych drugich świetnym wyborem będzie odważne i ekstrawaganckie wino z Chile, takie jak Conde Jose Reserva Privada Cabernet Sauvignon. Jeśli to zrobisz, upewnij się, że używasz mniej wasabi. Przytłoczy ono złożone smaki wina. Nie będziesz w stanie w pełni cieszyć się winem ani sushi.