Czym jest wino wegańskie?

​​

Weganizm to styl życia, który wyklucza produkty pochodzenia zwierzęcego. Zmienił on sposób, w jaki jemy, ubieramy się, a nawet myślimy o winie. Proces fermentacji jest w porządku, ponieważ drożdże nie są zwierzętami. Problem zaczyna się jednak dalej.

Czym jest wino wegańskie?

Wino wegańskie to wino, które nie zawiera żadnych materiałów odzwierzęcych. Wyjaśnij, że surowce pochodzenia zwierzęcego są wykorzystywane w jakiejś formie, nawet jeśli nie pojawiają się w produkcie końcowym. Fakt ten zaprzecza idei, że weganizm jest stylem życia. Wino jest zasadniczo wegetariańskie, ponieważ nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Może jednak nie być wegańskie, jeśli takie składniki są wykorzystywane w procesach produkcji wina, w szczególności w procesie filtracji.

Dlaczego wino może nie być wegańskie?

Podczas fermentacji w winie tworzą się osady. Podczas fermentacji tworzą się osady. Mogą to być małe kawałki owoców, drożdże, sole chemiczne, a nawet martwe drożdże. Osad ten jest zbyt drobny, aby opadł samoczynnie. Chociaż istnieje wiele scenariuszy, które można wykorzystać do jego oddzielenia, jedynym praktycznym rozwiązaniem na skalę przemysłową jest filtracja. Proces ten wykorzystuje różne materiały odzwierzęce: sproszkowaną krew bydlęcą, białka zwierzęce, takie jak kazeina lub podobne substancje. Substancje odzwierzęce nie przedostają się do gotowego produktu, dzięki czemu można cieszyć się winem bez obaw o jego zanieczyszczenie.

Takie substraty muszą zostać zastąpione czymś innym, jeśli wino ma zostać zakwalifikowane jako wegańskie. Do tego celu nadają się ziemia okrzemkowa, kaolin i inne produkty pochodzenia niezwierzęcego, które mogą ułatwiać koagulację osadu lub działać jako filtr.

Jakie wina są wegańskie?

Wyjaśnijmy jeszcze jedną rzecz. Bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę win organicznych. Wina wegańskie i wina organiczne to dwie różne rzeczy. Wina organiczne produkowane są z organicznych winogron. Oznacza to, że do ich produkcji nie użyto żadnych środków chemicznych ani owadobójczych. W produkcji tych win stosuje się te same metody, co w przypadku zwykłych win - zawiesinę spowodowaną fermentacją można usunąć za pomocą produktów odzwierzęcych. Wina te są klasyfikowane jako bio, eko lub organiczne: różnice między tymi terminami nie są zbyt jasne. Żadne z nich nie oznacza jednak, że weganie mogą dodać je do swojego menu.

Wino może być wegańskie, jeśli do jego klarowania używa się minerałów, takich jak ziemia okrzemkowa. Może być również wyprodukowane z upraw ekologicznych lub konwencjonalnych. Etykieta będzie wyraźnie oznaczona odpowiednią adnotacją.

Jakie są cechy smakowe wina wegańskiego?

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie w tym artykule. Jak smakuje wino wegańskie? Smakuje tak samo jak normalne wino. Cały proces technologiczny jest zawsze ustawiony w taki sposób, że koagulanty i filtry nie wpływają ani nie przenikają do napoju. Nawet doświadczeni degustatorzy nie są w stanie odróżnić klasycznego wina od wina wegańskiego. Wszystkie twierdzenia, że wino wegańskie jest smaczniejsze lub bardziej dojrzałe są kompletnym nonsensem. Wino smakuje dokładnie tak samo, jak gdyby było filtrowane czymkolwiek innym. Dlatego właśnie nie ma sensu sprawdzać na etykietach zwykłych win, jakich koagulantów używają: Nie mają one żadnego znaczenia.

Lista win wegańskich

  • Domeniile Recas: doskonałe wegańskie czerwone wino z Rumunii. Bardzo wyraźna kwasowość, świetnie wsparta i z przyjemnym, długim finiszem. To wino dla osób o nieco bardziej wyrafinowanych podniebieniach.
  • Prosecco Signore Giuseppe DOC Treviso Biologico vegan: Włoskie wegańskie Prosecco białe wino z nutami dojrzałej gruszki i wyraźną kwasowością pochodzącą od zielonych jabłek. Wino to jest orzeźwiające i przyjemne, z bukietem zdominowanym przez białe kwiaty.
  • Wildflower Shiraz to ciekawe połączenie Shiraz z Cabernet sauvignon. Jest to wino o mocnym smaku i tanicznym finiszu. Wygląda oszałamiająco w kieliszku i ma wszystkie cechy charakterystyczne dla win dla smakoszy. Zaskakujące są ciężkie nuty przypraw, które stanowią przyjemny kontrast.