Jakie wino podać na weselu? Ile wina trzeba kupić?

​​

Odpowiedź na każde pytanie dotyczące wina brzmi "to zależy". Mimo to warto zastanowić się, np. jakie wino kupić na wesele i w jakiej ilości. Nie znajdziesz tutaj konkretnej odpowiedzi, ale czytając cały artykuł dowiesz się więcej!

Jakie czynniki wpływają na wybór wina na wesele?

Dobrym pomysłem dla pary młodej jest dopasowanie wina do menu. Jest to świetny pomysł, ponieważ można wtedy określić, które wina będą najlepiej pasować do menu.

Ważne jest również, aby rozważyć, czy wino będzie głównym alkoholem serwowanym na weselu. W takim przypadku należy wybrać łatwiej tolerowane odmiany. Jeśli nie, możesz wybrać trunki, które są bardziej uniwersalne, ale mniej wszechstronne.

Przy wyborze wina można kierować się symboliką. Na wesele wino musujące lub szampan to klasyczny wybór, ponieważ doskonale otwiera uroczystość. Jeśli chcesz zaimponować swoim gościom, możesz kupić kilka butelek wysokiej jakości wina, kupując wino na wesele. Będzie to kosztowne, ale podkreśli wagę uroczystości.

Nie ma reguły co do koloru czy słodyczy. Należy jednak pamiętać, że wino wytrawne może być trudniejsze do wypicia niż wino półwytrawne, słodkie lub półsłodkie. Ponadto, jeśli Twoi goście nie lubią tego typu trunków, może to nie być tego warte.

Jakie wino wybrać na wesele?

  • Wina musujące to klasyka wesel. Nie musi to być oryginalny szampan, który zresztą jest dość trudny w konsumpcji. Jako wino weselne można wykorzystać wina włoskie. Chociaż wino musujące jest zwykle białe, można wybrać wino różowe lub czerwone z bąbelkami.
  • Wina deserowe - wytrawne wino to dobry wybór do dania głównego, ale wina deserowe są również miłym dodatkiem do stołów weselnych. Może to być tokaj lub białe wino, które jest mocno schłodzone. Może to być również cięższe, zaokrąglone, czerwone wino o prostym, przyjemnym charakterze.
  • Wina na prezent - Alkohol to świetny prezent dla najważniejszych gości: rodziców, świadków czy pary młodej. Jeśli prestiż prezentu jest równie ważny jak smak, to butelka lub dwie czegoś droższego mogą być świetnym wyborem.

Ile wina kupić na wesele?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz wiedzieć, ilu gości weźmie udział w weselu i jakie są ich gusta. Ogólnie przyjmuje się, że na jedną osobę powinna przypadać jedna butelka wina lub pięć kieliszków. Ponieważ panna młoda i pan młody zazwyczaj kupują różne wina, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się na wypadek, gdyby niektóre wina były bardziej popularne.

Jeśli wódka lub piwo są również podawane w dużych ilościach, ilość wina można zmniejszyć o połowę. Niektóre wyliczenia są bardziej precyzyjne i mówią, że win musujących i powitalnych powinno się serwować 2-3 razy więcej niż win, np. podawanych do dań zawierających czerwone mięso. Zależy to jednak od gustów gości. Wina kulinarne nie potrzebują tyle, co wina "casualowe", deserowe i inne.

Najlepsze wino na wesele

Oto 4 najlepsze wina weselne:

  • Incantare Cabernet Sauvignon Reserva to mołdawskie czerwone półwytrawne, dojrzewające przez sześć miesięcy w beczkach z francuskiego dębu. Jest to wino rubinowo-czerwone z fioletowymi refleksami. Jest to wino o wyraźnych aromatach czerwonych owoców i aksamitnym, zrównoważonym smaku.
  • Incantare Chardonnay to mołdawskie półwytrawne białe wino wytwarzane ze szczepu Chardonnay uprawianego na plantacjach w południowej Mołdawii. Ma żółto-słomkowy kolor z zielonymi refleksami. Owocowy bukiet zawiera akcenty grejpfruta i melona.
  • ERA Cabernet Sauvignon - mołdawskie czerwone wino półwytrawne wytwarzane ze szczepu Cabernet Sauvignon. Trunek ten ma harmonijny bukiet, z wyraźnymi nutami wiśni i czerwonych owoców. ERA Cabernet to wino o pełnym, aksamitnym smaku.
  • ERA Chardonnay - mołdawskie półsłodkie, białe wino produkowane z winogron Chardonnay. Jest to słomkowo-żółty trunek z wyraźnymi zielonymi refleksami. ERA Chardonnay ma charakterystyczny bukiet egzotycznych owoców, takich jak melony i grejpfruty. Smak jest delikatny, zrównoważony i harmonijny.

Ile kosztuje zamówienie butelki wina na uroczystość weselną?

Średni koszt butelki wina na weselu waha się w granicach 20-60 złotych. Przy 100 gościach koszt ten może sięgnąć nawet 4000 złotych. Może się wydawać, że to dużo pieniędzy, ale większość sklepów oferuje dodatkowe rabaty przy tak dużych zamówieniach. Wielopaki są tańsze, ponieważ często będą to wina występujące tylko w kilku odmianach. Trudno powiedzieć, ale na pewno nie będzie to największy weselny wydatek.

Zaoferuj swoim gościom coś wyjątkowego

Nie ma listy win weselnych ani nawet listy wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie wino. Mamy świetny pomysł: znasz gusta swoich gości, wiesz ilu ich będzie i jakiego rodzaju będzie to wesele. My wiemy dużo o winie. Stworzymy dla Ciebie wyjątkową, atrakcyjną i przystępną cenowo propozycję. Będziemy w stanie zapewnić wina czerwone, białe i różowe, a także desery, upominki i dania główne.