Marsala to deserowe wino z Sycylii

​​

Każdy z południowoeuropejskich krajów podbitych przez angielskich kupców i żeglarzy ma swoje słynne wino deserowe. Należą do nich porto, madera i sherry lub po prostu sycylijska marsala. Czym jest marsala, jakie jest jej pochodzenie i jak cieszyć się jej smakiem? Poniżej odpowiadamy na wszystkie pytania.

Marsala to wino deserowe

Zacznijmy od zdefiniowania marsali. Jest to wino deserowe, podobnie jak porto sherry czy madera. Wina te łączy pochodzenie z południa Europy. Łączy je również metoda produkcji oparta na fortyfikacji. Polega ona na zatrzymaniu fermentacji poprzez dodanie czystego destylatu. Cukier resztkowy w winie pozostaje, ale dodany destylat wzbogaca je w alkohol.

Czym jest Marsala?

Marsala produkowana jest z dziesięciu różnych odmian winogron. Używane są tradycyjne odmiany winogron Grillo i Inzolia, a także nowoczesne Catarratto i sycylijskie specjały, takie jak Pignatello i Nerello Mascalese. Nero d'Avola jest jedyną odmianą uprawianą poza Sycylią.

Wina Marsala mogą mieć różne aromaty i smaki w zależności od cukru resztkowego i okresu dojrzewania. Możemy wyszczególnić morele i suszone owoce (rodzynki i figi), wanilię i karmel, nuty przypraw i tytoniu.

Sycylijska Marsala otrzymała chronioną nazwę pochodzenia DOC w 1969 roku. Jest to druga apelacja przyznana na Sycylii, po DOC Etna. Ta Marsala musi być wytwarzana wyłącznie z winogron uprawianych w wiosce Marsala. 17% alkoholu. Zawartość alkoholu w kategorii superiore musi być niższa niż 18%. 18%

Jak powstała pierwsza Marsala?

John Woodhouse, znany również jako Old John, stworzył pierwszą marsalę w 1773 roku. Był on sprzedawcą wina z Liverpulu, który akurat przebywał na Sycylii. Postanowił kupić dobre wino, aby przetransportować je do swojego kraju. Woodhouse dodał destylat wina sherry do beczek, aby chronić napój przed zepsuciem. Wyższa zawartość alkoholu w winie pozwoliła bez ryzyka przetransportować je na Wyspy Angielskie. Przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem, a Old John powrócił na Sycylię po kolejną dostawę.

Historia wina Marsala

Wielu Anglików przeniosło się do Marsali pod koniec XVIII wieku, dając impuls lokalnemu przemysłowi winiarskiemu. Benjamin Ingham był jednym z nich. Założył on winnicę w pobliżu winnicy Woodhouse. Był to człowiek, który miał wielki talent do ulepszania, doskonalenia technik produkcji i eksportowania Marsali poza Europę.

W Anglii Marsala stała się tak popularna, że rząd angielski nakazał dostarczanie wina flocie śródziemnomorskiej pod dowództwem admirała Horatio, który uwielbiał Marsalę. Woodhouse i admirał Nelson podpisali umowę na dostawę 500 beczek wina Marsala rocznie dla brytyjskich statków na Morzu Śródziemnym. Nelson uwielbiał wino Marsala.

Cantine Pellegrino, założona w 1880 roku przez entuzjastę Marsali i notariusza Carlo Pellegrino, jest dziś jednym z największych producentów Marsali. Produkuje również doskonałe wino spokojne.

Rodzaje wina Marsala

Marsala może różnić się kolorem, słodyczą i czasem dojrzewania w beczkach.

Możemy je rozróżnić według koloru

  • Oro - złoty kolor, składający się wyłącznie z białych odmian winogron
  • Amber - złoto-brązowy kolor pochodzący z dodatku moszczu
  • Rubino - rubinowy kolor produkowany z niebieskich odmian sycylijskich winogron

Marsalę można podzielić na dwa rodzaje:

  • Wytrawne (SeccoDry) - zawiera maksymalnie 40 g cukru resztkowego na litr. 40 g cukru resztkowego na litr
  • Półsłodkie (semisecco), 40-100 g cukru resztkowego na 1 litr
  • Słodka - 100 g cukru resztkowego na litr

Długość dojrzewania dla beczek

  • Najkrótszy okres dojrzewania wynosi zazwyczaj rok.
  • Superiore - w beczkach co najmniej 2 lata
  • Wino musi mieć co najmniej 4 lata, aby można je było uznać za Superiore Riserva.
  • Beczki win premium z atrybutem Vergine lub Soleras dojrzewają przez co najmniej pięć lat.
  • Wina Vergine/Soleras Riservas dojrzewają w beczkach przez co najmniej 10 lat.

Wino Marsala i parowanie z jedzeniem

Marsala jest ulubionym winem ze względu na swój karmelowy smak i charakterystyczny kolor. Wzmacnia każde danie, z którym jest podawane. Może być używane zarówno do pikantnych dań, jak i deserów. Jego słodycz doskonale równoważy intensywne smaki. Poniżej znajdują się dwa przepisy, które mogą okazać się interesujące.

Słynny krem Zabaione

Deser ze świeżych truskawek z kremem zabaione z wina Marsala. Koniecznie musisz go spróbować! Słynny krem można przygotować, ubijając 8 żółtek z 8 łyżkami cukru, 6 łyżeczkami marsali i 500 ml śmietany. Wylej krem na truskawki lub inne owoce.

Przepis: Kurczak w sosie marsala

Składniki na 2 porcje:

  • 4 piersi z kurczaka
  • 40 g mąki pszennej
  • 50 g masła
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 drobno posiekane szalotki
  • 1 drobno posiekany ząbek czosnku
  • 150 g pieczarek (ewentualnie innych grzybów)
  • 250 ml wytrawnej Marsali
  • 150 ml bulionu
  • Garść pietruszki
  • Przyprawy: Sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Pierś z kurczaka pokroić w cienkie plastry i doprawić solą. Na patelni rozgrzać łyżkę masła i pół szklanki oleju. Obtoczyć kurczaka w mące i smażyć na złoty kolor. Odłożyć usmażone mięso, wyczyścić patelnię i ponownie podgrzać pozostałe masło i olej (na średnim ogniu). Smażyć szalotkę i czosnek przez około 5 minut. Dodać grzyby i dusić wszystko przez około 2 minuty. Następnie zwiększyć ogień i dodać wino Marsala. Zredukować sos o połowę. Na koniec dodać usmażonego kurczaka i bulion. Dusić przez 10 minut. Gotowe! Możesz udekorować talerz natką pietruszki.