Znajdź swój styl wina różowego

​​

Wina różowe kuszą nie tylko subtelną i elegancką różową barwą. Ponadto ich charakterystyczny bukiet aromatów kryje w sobie moc czerwonych owoców i kwiatów. Dominującymi aromatami są truskawki, melon, płatki róży, seler naciowy i skórka pomarańczy. Wina różowe wytwarzane w chłodnym klimacie będą bogatsze w aromaty żurawiny i czerwonej porzeczki. Z kolei te z ciepłych klimatów będą wyróżniać się bardziej intensywnymi nutami malin i wiśni.

W ustach orzeźwiająca kwasowość win różowych przełamana jest wyraźnymi nutami słodyczy, dzięki czemu wina różowe są doskonale zbalansowane i delikatne. Dzięki połączeniu cech win białych i czerwonych, czyli dobrej kwasowości, mocnych i trwałych aromatów oraz lekkiej struktury, są to wina uniwersalne i lubiane, cieszące się dużą popularnością.

Z jakich regionów najlepiej wybierać wina różowe?

Francuskie wina różowe są wytrawne i pochodzą głównie z Prowansji i Langwedocji - Roussillion. Zazwyczaj powstają z połączenia odmian Grenache i Syrah. W całej Prowansji wina różowe stanowią wyraźną część całej produkcji. Inną francuską apelacją win różowych jest Rose d'Anjou położona w Dolinie Loary. Wina produkowane są tam z kupażu winogron Cabernet Franc, Grolleau i Gamay. Klasową apelacją z samego serca Doliny Rodanu, jednego z cenionych francuskich regionów winiarskich, jest apelacja AOC Tavel. Produkuje ona wina różowe ze szczepów Grenache, Syrah i Mourvedre i jest uważana za najbardziej klasyczne francuskie wina różowe.

We Włoszech można również znaleźć kilka apelacji win ze słowem "chiaretto" w nazwie, co oznacza wino różowe. Rosato produkowane jest w całych Włoszech w oparciu o jedną lub więcej lokalnych odmian winogron. W większości są to proste, przyjemne wina codzienne. Wśród włoskich win można znaleźć wiele musujących win różowych, na przykład jedna z najsłynniejszych na świecie apelacji win musujących, Prosecco DOC w Veneto w północnych Włoszech produkuje Prosecco w różowej interpretacji, łącząc odmiany Glera i Pinot Noir, które przechodzą drugą fermentację w kadziach w klasyczny dla regionu sposób, przy użyciu słynnej metody Charmata.

Słodki i owocowy kalifornijski Zinfalndel to amerykańska odmiana nr 1, z której produkowane są wina różowe. Ciągle pojawiają się nowe warianty win różowych, ale biały Zinfandel pozostaje królem, a większość winogron Zinfandel trafia do produkcji białego wina Zinfandel.

Hiszpańskie wina różowe produkowane są głównie z odmiany tempranillo. Wina te są bardziej wytrawne w porównaniu do win z USA. Inną popularną odmianą jest Garnacha, nadająca winom różowym smak kandyzowanego grejpfruta.

Z jakimi potrawami łączyć wina różowe

Dzięki połączeniu cech win białych i czerwonych - dobrej kwasowości, mocnych i trwałych aromatów oraz lekkiej struktury wykazującej jednak delikatną taniczność, możliwości jest wiele i możemy je podawać z różnorodnymi potrawami. Od ryb i owoców morza zaczynając, przez krewetki po łososia, ale także tłuste ryby słodkowodne, ze szczupakiem i sumem na czele. To także dobry pomysł do sałatek z mięsem, pizzy, białych mięs, zwłaszcza tych mocno doprawionych czosnkiem i innymi aromatycznymi przyprawami lub sosami owocowymi. Pasuje więc zarówno do kuchni orientalnej, jak i śródziemnomorskiej, a także z powodzeniem będzie towarzyszyć polskim potrawom z drobiu, ryb czy delikatnych mięs z królika, kaczki czy gęsi.

Serwowanie win różowych

Do win różowych polecam kieliszek, który koncentruje aromaty, a więc duży, wysoki kieliszek z czaszą zwężającą się ku górze. Pozwoli to uchwycić subtelne nuty kwiatowe. Wina różowe podaje się na zimno. Pić świeże, nie powinny być starsze niż 2 lata.